Rejestracja
Logowanie

Kia PV5 Cargo czy Renault Trafic E-Tech? Porównanie elektrycznych vanów dla firm

Kia PV5 Cargo and Renault Trafic E-Tech electric cargo vans at a logistics depot

Kia PV5 Cargo czy Renault Trafic E-Tech? Oba elektryczne samochody dostawcze są przeznaczone dla firm, ale odpowiadają na inne potrzeby. Kompaktowa Kia sprawdzi się w mieście i na regularnych trasach, natomiast większy Renault oferuje wyższą ładowność, więcej miejsca i szybsze ładowanie. Porównujemy zasięg, przestrzeń ładunkową, masę użytkową, ładowanie i koszty eksploatacji.

Najważniejsze wnioski

  • Kia PV5 Cargo: do 416 km WLTP, 4,4 m³ przestrzeni, dwie europalety i do 790 kg ładowności.
  • Renault Trafic E-Tech: około 450 km WLTP, do 5,8 m³, trzy europalety, około 1,25 t ładowności i 2 t uciągu.*
  • Najlepszy wybór zależy od realnej masy ładunku, najdłuższej trasy, czasu postoju i dostępu do ładowania.

Kia PV5 Cargo vs Renault Trafic E-Tech – tabela

ParametrKia PV5 CargoNowy Renault Trafic E-Tech
KlasaKompaktowy van elektrycznyŚredni van elektryczny
Zasięg WLTP297 lub do 416 kmprawie 350 lub około 450 km*
Akumulator51,5 / 71,2 kWhLFP Urban Range / NMC Long Range
Szybkie ładowanie DC10–80% w ok. 30 min15–80% w ok. 20 min
Ładownośćdo 790 kgdo ok. 1250 kg*
Przestrzeń ładunkowa4,4 m³; 2 europaletydo 5,8 m³; 3 europalety
Uciągdo 750 kgdo ok. 2000 kg*
Statusdostępny do zamówieniazamówienia zapowiedziane od jesieni 2026

* Wybrane dane Renault oczekują na ostateczną homologację.

Wymiary i przestrzeń ładunkowa

Kia ma 4695 mm długości i 1895 mm szerokości. Prostokątna przestrzeń ładunkowa o pojemności 4,4 m³ mieści dwie europalety. Tylny próg na wysokości zaledwie 419 mm ułatwia wielokrotny załadunek i ogranicza obciążenie pracowników. To mocny argument dla kurierów, serwisantów i ekip technicznych.

Trafic należy do większego segmentu. Renault zapowiada do 5,8 m³ pojemności, miejsce na trzy europalety i ładowność do 1,25 t. Większa rezerwa jest ważna przy zabudowie warsztatowej, ciężkich maszynach i gęstych towarach. Jeśli firma regularnie przewozi tylko dwie palety, większy van może jednak oznaczać niepotrzebne koszty.

Zasięg w realnej pracy

PV5 z baterią 51,5 kWh oferuje do 297 km WLTP, a wersja 71,2 kWh – do 416 km. Mniejszy akumulator może być najbardziej ekonomiczny na stałych trasach miejskich, gdy samochód ładuje się każdej nocy w bazie.

Trafic ma otrzymać baterię LFP Urban Range z zasięgiem prawie 350 km oraz NMC Long Range z około 450 km WLTP. Dłuższy zasięg daje dodatkowy margines na autostradzie, zimą i przy objazdach.

Nie planuj trasy do ostatniego procenta. Od wartości WLTP trzeba odjąć rezerwę na temperaturę, prędkość, ogrzewanie, klimatyzację i pełne obciążenie. Właściwy samochód to taki, który pokona najdłuższą regularną trasę także w gorszych warunkach.

Ładowanie i przestoje

Kia deklaruje ładowanie od 10 do 80% w około 30 minut. Dla firm ładujących głównie nocą to wystarczający wynik. Renault wykorzystuje architekturę 800 V i zapowiada ładowanie 15–80% w około 20 minut oraz odzyskanie około 260 km zasięgu. Przewaga jest istotna w pracy dwuzmianowej i na długich trasach, ale wymaga odpowiednio mocnej stacji.

Najpierw ładowność, potem zasięg

Ładowność Kii zależy od wersji baterii i drzwi. Maksymalnie wynosi 790 kg, ale cięższa bateria Long Range zmniejsza rezerwę. Do obliczeń należy włączyć kierowcę, regały, narzędzia i akcesoria.

Renault z zapowiadanymi 1250 kg i uciągiem do dwóch ton lepiej pasuje do cięższych zadań. Przed zamówieniem zabudowy warto jednak poczekać na ostateczne dane homologacyjne.

Który model wybrać?

Kia PV5 Cargo

  • miasto, wąskie podjazdy i częste postoje;
  • dwie europalety wystarczą;
  • towar mieści się w limicie około 700–790 kg;
  • przewidywalny dzienny przebieg i ładowanie nocne;
  • ważny jest niski próg załadunku.

Renault Trafic E-Tech

  • trzy europalety lub duże gabaryty;
  • wysoka masa ładunku albo przyczepa;
  • długie trasy regionalne i autostradowe;
  • krótkie postoje ładowania;
  • zabudowy specjalne i zaawansowane zarządzanie flotą.

Koszt całkowity TCO

Porównuj nie tylko cenę zakupu. Do rocznego TCO wlicz energię, straty ładowania, finansowanie, ubezpieczenie, serwis, opony, wallbox i wartość rezydualną. Ważna jest też produktywność: liczba postojów, objazdy do ładowarki i ewentualna dodatkowa trasa z powodu zbyt małej ładowności.

W Niemczech Kia podaje cenę netto od 33 100,84 euro za wersję 51,5 kWh, bez kosztów dostawy. Ostateczna cena nowego Trafica nie została jeszcze opublikowana, dlatego uczciwe porównanie będzie możliwe po ustaleniu konfiguracji i rocznego przebiegu.

Lista kontrolna przed zakupem

  1. Ile kilometrów ma najdłuższa zimowa trasa?
  2. Jaka jest rzeczywista masa ładunku, kierowcy i zabudowy?
  3. Ile palet lub kontenerów trzeba przewozić jednocześnie?
  4. Czy każdy pojazd może ładować się nocą w bazie?
  5. Ile kosztuje godzina przestoju lub dodatkowy kurs?

Najlepszym testem jest co najmniej tydzień pracy z typowym ładunkiem. Zapisuj zużycie energii, czas ładowania, pozostały zasięg i czas obsługi towaru.

Werdykt

Kia PV5 Cargo jest lepszym specjalistą do kompaktowych, często powtarzanych zadań miejskich i regionalnych. Renault Trafic E-Tech zapowiada się jako mocniejszy wybór dla większych ładunków, trzech palet, przyczep i krótkich postojów na ładowanie. Nie ma jednego zwycięzcy: wygrywa model lepiej dopasowany do trasy i masy towaru.

FAQ

Który van ma większy zasięg?

Renault zapowiada około 450 km WLTP, a Kia do 416 km. Część danych Renault nadal czeka na homologację.

Ile europalet mieści każdy model?

Kia mieści dwie europalety, a nowy Trafic ma przewozić trzy.

Który ładuje się szybciej?

Renault zapowiada około 20 minut od 15 do 80%; Kia około 30 minut od 10 do 80%.

Źródła

chevron-rightarrow-right